Wednesday, September 17, 2014

Hangi Aşamalardan Geçtim ?

Merhaba,

Eğer yanılmıyorsam şu anda yetiştirilmek üzere pilot alan 2 firma var. Bunlardan birisi klasik eğitim sistemi ile pilot yetiştiriyor. PPL > CPL > ATPL. Diğeri ise MPL.

Nedir MPL ?

MPL ( Multi Pilot Lisance ) anlamına gelmektedir, klasik eğitimden farklı olarak direk ATPL aşamasına gelir. Eğitim tip ve line eğitimleri ile sona erer. Hatta eğitim sonunda firmanın SOP ( standart operation procedures ) larını öğrenmiş olursunuz. Yani eğitimimi başarı ile tamamladığımda ( yaklaşık 18 ay ) First Officer olarak göreve başlayacağım.

Ne gibi sınavlara tabi tutuldum ?

İlk olarak phase 1 adlı bir aşamaya girdim. Burada matematik, fizik, uzaysal algı ve çeşitli iq soruları ile karşılaştım. Çok aşırı zor bir sınav olduğunu düşünmüyorum ancak yine de çalışarak girdiğimi belirtiyim. Çünkü bu sınavı geçemeyen pek çok arkadaş oldu.

Daha sonra phase 2-3 aşaması var. Buarada bana verilen bir kitapçıktan teorik uçuş bilgilerini ve Cessna 172 adlı uçağa ait bilgileri öğrenip 30-40 soruluk bir sınava girdim. Kitapçıkta yazdığı gibi kalbim ile çalıştım ve sınavda hiç sorun yaşamadım. Sınavdan sonra ise eğitmen bir kaptan eşliğinde ( ki kendisi çok hoş bir insandır ) çeşitli teorik sorulara tabi tutuldum ve yakaşık 30 dakika kendisinin düzeltici komutları ile uçtum, evet uçtum ama kafamı kaldıracak vaktim olmadı:) sanaldı tabi bu uçuş. Bu uçuş bitince hadi delikanlı bir de sen uç diyorlar, ve birden bire o sanal kokpitin yanlızlığı sizi kucaklıyor çünkü kaptanımız arka koltuğa geçip eline kağıt kalem alıyor:). Dananın kuyruğu burada kopuyor aslında, girerken hiç heyecan yapmadım sanırım bu karakter özelliklerimden biri; genelde iş bitince heyecana başlarım. Ayrıca kendi kendime eğer pilotluk hamurunda var ise geçersin yoksa zaten kaldığın iyi olur dedim. Sanırım varmış çünkü koltuktan kalkerken kaptanımızın geçtin diyeceğinden emindim. Bunu da geçtikten sorna yaklaşık 45dk saat süren tatlı bir mülakatımız var ancak iş burada bitmiyor.

Phase 4, çoğumuzun korkulu ruyası. Aslında bu mülakata ATPL sahipleri de giriyor. Şirketimiz ile bir iş görüşmesi mülakatı. Ancak o alışıla gelen mülakatlardan değil. Bir piskolog ( kendini mollymawk'ın kurucularından sanırım ) bir ik uzmanımız ve çok tecrübeli bir kapan pilotumuz sizi en az 1.5 saat boyunca terletiyor. Aklınıza gelebilecek her soru ile karşılaşabiliyorsunuz. Hepsine cevap vermeniz beklenmiyor zaten, ancak birşeyler bidliğizi ve hevesli olduğunuzu anlamaya çalışıyorlar. Açıkçası mülakattan çıkarken aklımda ne olumlu ne olumsuz birşey vardı, bunu ik uzmanımız sorunca da aynı şekilde cevapladım. Olan oldu zaten, elimden gelen en iyi şekilde hazırlandım eğer bu şekilde oluyorsa olmalıydı. Olmuyorsa da kızmaya hiç gerek yoktu.

Mülakat bitiminde yaklaşık bir 10 dakika dışarıda beklemem söylendi. Balkona çıktım ve piskolog hanımın verdiği bir bardak soğuk suyu içmeye başladım ( soğuk suyu içmek çok ironik geldi açıkcası :) ). Daha sonra ik uzmanımız beni içeri çağırdı. Birazcık feedbackin ardından artık onlar ile olduğum söylendi. Tabi yüz kaslarım kramp seviyesinde gerildi ve salak bir sırıtma ile onların yüzlerine bakakaldım. Kaptanımız ayağa kalktı ve yakama rozetimi taktı. Bence bir insanın emeğinin karşılığı görmesi kadar güzel bir şey yok.

Sonuç olarak süreç hakkında şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çok şeffaf. Bilgisayarın değerlendirdi bir sınav sonucunu öğrenmek için haftalarca beklemeye gerek yok. Tüm sonuçlar hemen aşama bitiminde bildiriliyor. Aşamalardan sonra gayet tatmin edici bir feedback alıyorsunuz. Akıllarda soru işareti ile dönmüyorsunuz. Neden sorusu ile kendinizi paralamıyorsunuz.

Şimdilik bu kadar, aklıma geldikçe yazmaya devam edeceğim.

Görüşmek üzere.No comments:

Post a Comment