Friday, October 24, 2014

Principles of Flight Dersi, Lift nedir ?

Instagram


Dersin neredeyse yarısını geçtik, basitçe bahsetmek istiyorum Principles of Flight dersinde neler yapıldığından.

Aerofoil

Aerofoil: Dersin neredeyse yarısı bu yapılardan bahsederek geçti. Aerofoil aslında uçağın kanatlarının cross-section'ı oluyor. Farklı yapılarda olabilmesine rağmen basit olarak üstteki resimdeki gibi ifade edebiliyoruz. Çalışma prensibi Bernoulli ve Newton yasalarının birlikte yorumlanması ile açıklanabiliyor.

Üstteki hava akımı alttakine göre daha hızlı olduğundan dinamik basıncı artıyor ve statik basıncı azalıyor, bu sayede alttaki havanın basıncı daha bir baskın oluyor ve kanadımızı yukarı doğru itiyor.

Böyle diyince pek gözde canlanmadı tahmin edebiliyorum fakat şu şekilde kendiniz de şahit olabilirsiniz; bir a4 kağıdını kısa kenarlarının her iki ucundan baş ve işaret parmaklarınızla tutun ve kağıdın kalan kısmı elinizin tersine doğru dökümlü olarak dursun.
Lift Deneyi


Tam olarak soldaki asyalı abimiz gibi. Şimdi kağıdın üst kısmına doğru üfleyin, eğer doğru yapıyorsanız kağıdın havalanması gerekir.

İlginç değil mi ? Kağıdın altına doğru üflemediğiniz halde kağıt havalanıp dalgalanmaya başladı.

Aslında bu Lift'in sadece bir yüzü ( Bernoulli ), bir de liftin Newton yüzü var. Eğer kağıdın altına da üflerseniz kağıdın daha çok kalktığını göreceksiniz. Bu iki fizik olayı ise bizim koca kuşların uçmasını sağlıyor.


Ders şimdilik böyle tatlı tatlı geçiyor, ek olarak öğrendiğimiz şeyler ise Stall durumları, Altimetre düzeltmeleri vs.

Daha önce Lift'i araştırırken bu deneyi görmüştüm ve hoşuma gitmişti bu yüzden ben de kendimce  bir açıklama yapmak istedim.
No comments:

Post a Comment