Thursday, April 23, 2015

İlk Randevu

Instagram


ATPL teori sınavlarını tam olarak 1 ay önce tamamladım ardından Türkiye'de kısa bir tatil yaptım, ve bu gün Cessna 172 Diesel'in kokpiti ile tanışma fırsatı buldum. Belirmeden geçemeyeceğim, bu kokpite ilk girişimdi.

Cessna 172 Diesel
Dün gece yatmadan programımı kontrol ettiğimde uçuş girildiğini gördüm, hem şaşırdım hem de sevindim ancak daha sonradan bunun Taxi dersi olduğunu öğrendim fakat bu hevesimi kırmadı, yerde dolaşıyor olsak da en azından pervane dönüyor:)

Taxi konusunda anlatacak çok şey yok ancak uçak hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum. Kullandığımız C172 ilk olarak "Avgas" ile çalışacak şekilde dünyaya gelmiş fakat daha sonra uçağın motoru değiştirilerek "Diesel" e döndürülmüş. Yani yakıt olarak "Jet A-1" kullanmakta kendileri. Avgas ile çalışan Cessnalardan farklı olarak uçağımızda Karbüratör bulunmamakta 
( Dizel/Enjeksiyon )  uçakta ayrıca FADEC ( Full Authority Digital Engine ) sistemi mevcut. Yani throttle ve mixture kolları yerine sadece "Thrust Lever" ile güç kontrolü yapıyoruz ve güç+rpm bilgilerini dijital bir ekrandan okuyabiliyoruz. 

Evet şimdiye kadar herşey güzel duruyor ancak bu sistemin bir dezavantajı da mevcut, FADEC bulunmayan tayyarelerde alternatör arızası durumunda motor sorunsuz çalışırken, FADEC sistemli motorlarlarda durum böyle değil. Yani alternatör elektrik üretmeyi bıraktığında, bataryanızın ve FADEC pilinizin izin verdiği ölçüde uçabiliyorsunuz ( Yaklaşık 1 saat ).

Her ne kadar 20 dakikalık bir taksi için üniforma içinde 6 saat beklemiş olsam da gayet keyifli bir gündü:) İlk uçuşa kadar çalışmam gereken çok şey var, uçuştan sonra görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın.

No comments:

Post a Comment