Saturday, July 2, 2016

Boeing 737 Type Raiting İlk İzlenimler

Instagram

Merhabalar efendim. Uzunca bir süredir buralara uğramıyordum; son yazımda hala VFR uçarken bi sonraki yazımda kendimi bir airliner simülatörünü uçururken buldum.

Aslında ilk izlenimler demek için de biraz geç kaldım zira type raiting'i yarılamış bulunmaktayım.

İlk olarak MPL lisansının farkından bahsedeceğim. Şu an kahve lekeli logbookumda yaklaşık 80 saat piston motorlu saati bulunmakta ve hatrı sayılır bir miktar da simülatör saati var. MPL lisansında type raiting aşamasından bir önceki aşama intermediate phase olarak geçmekte ve bu aşamada piston uçaktan eksik kalan saatleri B737 fixed base ve B737 Full Flight Simulatöründe (FFS) uçarak tamamlıyoruz. Yani tip eğitimine başlamadan 737 ile tanışmış oluyoruz. Bilenler bilir FNPT II simülatöründen sonra FFS o kadar iyi geldi ki birdaha FNPT'nin adını bile duymak istemiyorum.

Gelelim 737NG ye; en büyük fark ne derseniz OTOMASYON ! OTOMASYON ! Bu otomasyon bazen kompleks prosedürleri ıslık çaldırarak uçurabilirken çok basit olması gereken prosedürleri de işkence haline getirebiliyor. Örneğin full prosedür bir NDB yaklaşmayı ve go-around prosedürünü sadece birkaç tuşa basarak uçabilieken, circling şeklinde olan bir yaklaşmada downwindden (rüzgar altı) final a dönerken kendinizi bir DJ gibi hissedebilirsiniz.

Heading'i ayarla, flap iste, flap iste, vertical speed e bas vertical speed i ayarla, unuttuysan go around irtifasını ayarla, hız ı ayarla; checklist iste EFIS i ayarla ve karşınızda MCP setiyle DJ Crow in da cockpit. İnsan bazen autopilot ve autothrottle ı kapatınca yükünün hafiflediğini unutuyor.

Not: Görüldüğü üzere blogdan çok aktif olamıyorum ancak yakında instagram hesabımdan bilgilendirici paylaşımlar yapmayı düşünüyorum. Kendinize iyi bakın görüşmek üzere !

No comments:

Post a Comment