Tuesday, September 6, 2016

Hangi Aşamada Ne Öğrendik ? - 2

Instagram

Ufak bir aradan sonra geçen yazıda kaldığım yerden devam etmek istiyorum zira yoğun günler beni bekiyor; eğitimim hakkında ufak bir bilgi ile başlayayım, Ekim 2014'de MPL eğitime başladım, Temmuz 2016'da ise Tip eğitimini bitirdim ve Sunexpress ile sözleşme imzaladım. Şu anda base eğitimini tamamlamış bir şekilde lisansımın sivil havacılık tarafından valide edilmesini bekliyorum; ardından Line (Hat) eğimine başlayacağım.

Bu kısa bilgilendirme paragrafının ardından hikayemize kaldığımız yerden devam edelim...

Multi Engine Simülatör aşamasında kalmıştık sanırım, artık işler biraz ciddileşmeye başlıyor, tıpkı büyük kuşları uçuran meslektaşlarımız gibi kalkış sırasında artık hepimizin aşina olduğu ve söylemek için can attığı calloutları yapmaya başlıyoruz;

PF ( Pilot Flying )
PM ( Pilot Monitoring )

PF: Takeoff
PM: Checked
PM: 80 knots
PF: Checked
PM: V1
PM: Rotate
PM: Positive Rate
PF: Gear Up

Çift motorlu simülatöründe hedeflenen sizin IFR yeteneklerini geliştirmeniz değil, çift motora özgü aksaklıklarda uçak hakimiyetini sağlayabilmeniz ve gerçek uçuşlara hazırlık yapmanızdır. Burada çalışılan durumlar motorlarlardan biri yandığı veya durduğu zaman uçağın istikametini koruyabilmek; ve uçağı güvenli şekilde uçurmaya devam ettirebilmektir.
Gelelim gerçek uçuşlara, bu güne kadar eğitimdeki tüm sentetik uçuşları multi-pilot şeklinde, hocalarımız ile uçtuğumuz gerçek uçuşları ise single pilot şeklinde uçmuştuk. Çift motorlunun tüm gerçek uçuşları multi-pilot şeklinde uçuldu. Aşina olmayan arkadaşlar için örneklendirmek gerekirse; tek motorlu IFR uçuşlarında iniş takımlarını kendim açıp checklisti kendim okuyup cevaplıyordum multi-pilot durumunda ise durum şöyle oluyor:

PF: Gear Down
PM: Gear Down ( iniş takımını aşağı indirir )
PF: **** Checklist ( ilgili checklisti ister )
PM: *** Checklist ( ilgili checklisti okumaya başlar )

Tek motora kalma durumu dışında iş yükünün daha az olduğu uçuşlardı çift motorlular, PA-44 (Seminole ) de uçurması bir hayli eğlenceli bir uçaktı.Çift motorlu uçuşlarının ardından MCC eğitimi başlıyor, MCC teorik+simülatör şeklinde verilen bir eğitim ( Multi Crew Cooperation ); zaten aşina olduğumuz Multi-pilot uçuşlara bir de değişik arıza durumları ekleniyor, örneğin kabin basıncının azalması, ardından gelen emergency descent (acil alçalma) gibi veya jeneratör/elektrik arızası şeklinde... arızaların dışında normal bir line operasyonunun da nasıl işlediğine ucundan değiniliyor; motor çalıştırma usülleri; taksi usülleri; ATC ile konuşmalar vs. vs.


Bu aşamada diğer sentetik eğitimlerde olduğu gibi FNPT-II simülatöründe yapıldı; fakat simülatörde kullanılan uçak piston değil de turboprop olan B200 oldu. Piston motorlular ile Turbo motorlular arasında gördüğüm en büyük fark gaz koluna reaksiyon zamanı oldu. Piston motorluda gaz kolunu tam açmanız ile tam gücü almanız arasında çok az bir gecikme varken turbo motorlularda
( otomobillerdeki turbo lag'a benzer şekilde ) bu gecikme çok daha belirgin bir hale geliyor.

*MCC eğitimi MPL lisansına dahil ancak ATPL(F) alırken bu eğitimi havayolunun verdiği durumlar da oluyor.

MPL lisansında MCC'nin ardından Intermediate Phase adı verilen benim pre-type diye adlandırdığım tip eğitiminin bir benzeri veriliyor. ( Neredeyse aynısı ) daha sonra ise Tip eğitimi başlıyor; tip eğitiminin başarı ile bitirilmesinin ardından şirket ile kontrat imzalanıyor ve şirket eğitimleri başlıyor.

Geriye kalan eğitimler ise envai çeşit teorik eğitim; base eğitimi ve ardından line eğitimi. Bunlara da önümüzdeki yazılarda değinirim artık, görüşmek üzere.

No comments:

Post a Comment